Magyarországon a víziközmű ellátás, víziközmű szolgáltatás - vízellátás-csatornázás - kérdései hazánk Európai Unióhoz történő csatlakozásával összefüggésben az elmúlt években fokozottan előtérbe kerültek.
A víziközmű ellátás, szolgáltatás aktuális és jövőbeni feladatokat jelentő súlypontjai a következők:
- az üzemelő és távlati vízbázisok biztonságba helyezése,
- az ivóvízellátás vízminőségi problémáinak rendezése,
- a szennyvízelvezetés, szennyvíztisztítás fejlett európai országokhoz viszonyított elmaradásának megfelelő ütemben történő felszámolása a vízbázisvédelem szempontjaira is figyelemmel,
- a megújult szabályozásoknak megfelelő víziközmű szolgáltatási struktúra, díjrendszer kialakulása.
Az ország különleges, az
Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásait is figyelembe vevő, feltétlenül megőrzendő adottsága, hogy közüzemi ivóvízellátása meghatározó módon felszín alatti vízkészletekre telepített vízbázisokon alapul. Ez az adottság egyúttal kiemelt feladatokat is jelent, hiszen az említett vízbázisok jelentős része sérülékeny földtani környezetben található. A kérdés jelentőségét felismerve a Kormány a 2249/1995. (VII. 31.) számú határozatában intézkedett az ivóvízbázisok védelmének célprogramjáról, melynek végrehajtása 1996. óta folyamatosan fontos feladatot jelent.
Az ivóvízminőség javítása és a szennyvízelvezetés, szennyvíztisztítás területén életre hívott nemzeti programok törvényi megalapozást kaptak a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvénynek a 2001. évi LXXI. törvény útján történt módosításával, ezzel is kifejezve, hogy jelentős országos ügyről van szó.