Töltés
TEKINTSE MEG FŐ VÍZFOLYÁSAINK LEGFRISSEBB AKTUÁLIS VÍZÁLLÁSAIT! Kattintson a részletekre.
Nagybajcs(02:00):138cm   Komárom(11:00):98cm   Esztergom(11:00):86cm   Budapest(02:00):138cm   Paks(02:00):11cm   Baja(02:00):146cm   Duna Mohács(02:00):181cm   
Töltés
Nyomtatható verzió Küldés
Sajtóközlemény - 2022.07.22    2022.07.22. 11:05

Budapest, 2022.07.22. – Elsődlegesen műszaki beavatkozásokat, a Tisza-Körös völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer (TIKEVIR) finomhangolását, valamint a felhasználókkal egyeztetett, ütemezett öntözési menetrend kialakítását végzi a vízügy Műszaki Irányító Törzse a drasztikusan megnövekedett vízigények kielégítése érdekében. Az aszály súlyosbodása miatt a Duna, a Balaton és a Velencei-tó helyzetét is kiemelten kezeli a vízügy.

Az elmúlt időszak csapadékmentes időjárása és a vízkészletek folyamatos csökkenése következtében a vízigények olyan mértékben megnövekedtek, hogy azok kielégítését csak több vízügyi igazgatóság összehangolt működése mellett lehet megoldani. Mivel ez a munka meghaladja a helyi védelemvezetők hatáskörét, az országos koordináció biztosítására Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, egyben az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) vezetője 2022.07.20. szerda reggel 8 órától elrendelte az OMIT vízhiány elleni készültségi működését.

Az elmúlt 24 órában az ország területén nem hullott csapadék. A maximális-hőmérséklet az aszállyal leginkább érintett területeken (Tiszántúl, Duna-Tisza köze) 35-38 °C között alakult. Az előrejelzések szerint a következő napokban fokozódik a hőség, a rendkívüli aszállyal jellemezhető országrészen szombaton a 40 fokot is elérhetjük. Ráadásul a következő 6 napban sem a Tisza felső vízgyűjtőjén, sem hazánkban nem várható számottevő eső, ami tovább súlyosbítja a vízhiányos helyzetet.

Jelenleg az ország 12 vízügyi igazgatóságából 9 területén van érvényben vízhiány elleni védekezési készültségi fokozat: 4 db vízhiánykezelő körzetben I., 9 körzetben II. fokú, és 18-ban van a legmagasabb, III. fokú a készültség.

A II. és III. fokú készültségű körzetekben folyamatosan zajlik a vízáramlást gátló akadályok megszüntetése, vízkormányzási feladatok ellátása az ütemezetten igényelt vízmennyiség kiszolgálásához, valamint mobilszivattyúk kiépítése és üzemeltetése a szükséges vízátvezetések biztosításához.

A hidrometeorológiai helyzetre tekintettel a Tisza-Körös völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer (TIKEVIR) működtetésének finomhangolása zajlik annak érdekében, hogy az igényelt vízmennyiségek kielégíthetőek legyenek.

Jelenleg a legfontosabb cél Szolnok város ivóvízének biztosítása a Tiszából oly módon, hogy közben a Tisza-tóból is biztosítani kell a mezőgazdasági vízszolgáltatáshoz, valamint az ökológiai és turisztika fenntartásához szükséges vizet. Ennek érdekében szakembereink szabályozzák a Tisza-tóból a Nagykunsági-, illetve a Tiszafüredi-főcsatornába leadott vízmennyiséget, miközben gondoskodnak arról is, hogy a Nagykunsági-főcsatornából a Hármas-Körös vízgyűjtőjébe megfelelő mennyiségű víz jusson.

A vízügy folyamatosan egyeztet a vízfelhasználókkal egy mennyiségben és időben is összehangolt öntözési menetrendről. Fontos kiemelni, hogy az aszályhelyzet nagy fegyelmet kíván a felhasználók részéről, hiszen ha nem működnek együtt, egymástól veszik el a rendelkezésre álló vízkészletet. Ennek erősítésére a vízügy a katasztrófavédelem közreműködését is kérte az illegális vízkivételek felszámolásra.

A hőség fokozódásával a rendkívüli aszályhelyzettel sújtott területek egyre tolódnak az ország nyugati felébe, ezért a vízügy munkatársai továbbra is kiemelten figyelik a Duna, valamint a Balaton és a Velencei-tó helyzetét. A Ráckevei-Soroksári-Duna-ág vízpótlása már 07.13. óta zajlik a Kvassay- és a Tassi- zsilipek szivattyúi segítségével, de amennyiben szükséges, mobilszivattyúkat is üzembe állítanak.

A Balaton átlag vízállása ma reggel 86 cm volt, ami ugyan mintegy 20 cm-rel alacsonyabb a tavaly ilyenkor mértnél, mégsem rendkívüli: az elmúlt 100 évben több tucat alkalommal is előfordult ennél kisebb vízállás a tóban. A vízminőséget heti rendszerességgel ellenőrizzük, legfrissebb adataink semmilyen határérték-túllépést vagy egyéb problémát nem mutattak.

Az élővilág védelme érdekében szerda (07.20.) óta folyamatos zajlik a Velencei-tó levegőztetése: minden reggel 4 és 10 óra között egy nagy teljesítményű uszályos és három úszó munkagépre szerelt mobil eszköz dolgozik. A tó vízállása ma reggel 67 cm volt, ami mindössze 4cm-rel magasabb a valaha mért legkisebb vízszinttől, és az előrejelzések szerint valószínűleg a hónap végén sajnos új negatív rekord születik. Hangsúlyozni kell azonban, hogy bár ez a fürdőzést, a rekreációs használatot akadályozza, a Velencei-tó szempontjából természetes esemény, ugyanis egy esetenként kiszáradó tóról van szó.

A vízügy rendkívüli aszályhelyzet miatt felállított Műszaki Irányító Törzse mindaddig működik, amíg azt a szakemberek a vízhiány miatt indokoltnak tartják.

 

Fel Fel