2011.09.06. Megjelent az Integrált vízháztartási tájékozatató szeptemberi száma - 2011.09.06. 15:09
Vízügyi honlap

 

 

 1. Helyzetértékelés
  
 
Csapadék
 
2011 augusztusában a rendelkezésre álló adatok szerint az ország területére lehullott csapadék mennyisége 0 mm (Csanádpalota) [Csongrád m.] és 127 mm (Csorna) között alakult, az országos területi átlagérték 23 mm volt, ami 32 mm-rel (58 %-kal) kevesebb a viszonyítási időszak (1971-2000) augusztus havi átlagánál.

 

Augusztusban - a Zalalövő-Pápa-Győr-Mosonmagyaróvár vonaltól északnyugatra eső terület kivételével - az átlagosnál kevesebb csapadék hullott. Az átlaghoz viszonyított legnagyobb havi csapadékhiány (40-71 mm) az ország középső harmadán, a Dunántúl egyes északi és középső körzetiben, valamint a Tiszántúl déli részén jelentkezett. Az átlaghoz viszonyított legnagyobb havi csapadéktöbblet (20-72 mm) az Északnyugat-Dunántúl területén fordult elő.
 
Országos áttekintésben az augusztusi átlaghoz viszonyított legnagyobb csapadékhiány (71  mm) Tés [Veszprém m.], a legnagyobb csapadéktöbblet (72 mm) Csorna állomáson fordult elő.
 
A következő ábrán a 2011. január-augusztus időszakra havi bontásban mutatjuk be a csapadékösszeg országos területi átlagértékének relatív eltérését a sokévi középértéktől.

 A 2011. január-augusztus nyolchavi csapadékösszeg 174 mm (Balatonmagyaród 4T) és 514 mm (Szentgotthárd-Farkasfa) között alakult, az országos területi átlagérték 297 mm volt, amely az időszakos átlagnál 89 mm-rel (23 %-kal) alacsonyabb.

 Országos áttekintésben az átlaghoz viszonyított legnagyobb nyolchavi csapadékhiány (200-287 mm) a Délnyugat-Dunántúlon, a legnagyobb csapadéktöbblet (50-130 mm) a Hajdúság területén alakult ki.

 Az átlaghoz viszonyított legnagyobb nyolchavi csapadékhiány (287 mm) Balatonmagyaród tópart 4T [Zala m.], a legnagyobb csapadéktöbblet (130 mm) Balmazújváros állomáson fordult elő.

 

 Léghőmérséklet

 
Az augusztus havi középhőmérséklet 17,3 °C (Kékestető) és 23,5 °C (Túrkeve) között alakult, az országos területi átlagérték 21,5 °C volt, ami 1,6°C-kal magasabb az átlagnál.

 

 

Országos áttekintésben az átlaghoz viszonyított legnagyobb eltérés (2,8 °C) Jászapáti állomáson fordult elő.
 
A havi középhőmérséklet az ország egész területén az átlagos augusztusi érték felett alakult,
több napon megdőlt az arra a napra feljegyzett melegrekord.
 
Az alábbi szövegközi ábrán a havi középhőmérséklet országos területi átlagértékeinek idei alakulását szemléltetjük.

 

 

 

Talajnedvesség
 
A talaj nedvességtartalmának mélységi rétegenkénti jellemzését - beleértve a területi különbségek bemutatását és rövid értékelését - az Országos Meteorológiai Szolgálat által meghatározott, %-ban megadott talajtelítettségi adatok alapján végeztük el.
 
Síkvidékeinken az átlagosnál melegebb és szárazabb augusztusi időjárás hatására a talajok legfelső (0-20 cm-es) rétegének nedvességtartalma augusztus végén lényegesen alacsonyabb volt az egy hónappal korábbi állapothoz képest. A 0-20 cm-es talajréteg nedvességtartalmát az Alföldön és a Mezőföldön a 30-40% közötti, a Kisalföldön a 60% körüli telítettségi értékek jellemezték.
 
A 20-50 cm közötti talajréteg nedvességtartalma augusztusban mindenütt erőteljesen csökkent síkvidékeinken. A hónap végén a telítettségi értékek 25-45% között voltak.
 
Az 50-100 cm-es talajréteg nedvességtartalmát augusztusban ugyancsak a számottevő csökkenés jellemezte. A hónap végén a jellemző telítettségi értékek 30-40% között alakultak, ennél magasabb nedvességtartalom (40-65% közötti telítettségi értékek) a Tiszántúl egyes körzetiben fordult elő.
 
 
Talajvíz
 
Augusztusban az ország síkvidéki területei jelentős részén 0-25 cm-rel, az Alsó-Tisza völgy térségében 25-50 cm-rel csökkent a talajvízszint. A Kisalföld területén, a Dráva-menti síkság egyes körzeteiben, a Tiszántúl északi részén - Nyírség keleti fele, Hajdúság, Hortobágy, Nagy-Sárrét, Bihari-sík - 0-25 cm közötti emelkedés mutatkozott.
 
Az 1971-2000. közötti időszak augusztus havi átlagértékeihez viszonyítva továbbra is magasabban helyezkedett el a talajvíztükör a Tiszántúl területének csaknem egészén, az Északi-középhegység előterének keleti felén, a Duna-Tisza köze keleti peremvidékén, a Mezőföld területén, továbbá a Dráva-menti síkság és a Kisalföld egyes körzeteiben. A Hajdúság, a Hortobágy, a Nyírség, a Nagy-Sárrét, a Bihari-sík, a Szolnoki-ártér, a Jászság délkeleti része és a Tiszazug területén egyes körzetekben 200 cm-nél nagyobb eltérések mutatkoztak.
 
A viszonyítási időszak átlagértékénél alacsonyabban helyezkedett el a talajvíztükör a Körös-Maros köze északkeleti részén, a Mátra előterében, a Duna-Tisza köze területének jelentős részén, a Mezőföld középső részének kisebb körzetében, a Dráva-menti síkság és a Kisalföld területének jelentős részén. A legnagyobb, 200-300 cm-t meghaladó eltérések továbbra is a Mátra előterében és a Duna-Tisza közén jelentkeztek.
 
Augusztusban a síkvidékek területi átlagában az 1971-2000. közötti időszak augusztus havi átlagértékénél mintegy 20-25 cm-rel magasabban helyezkedett el a talajvíztükör.
 
Belvízi helyzetértékelés
Az alábbi belvízi helyzetértékeléssel kapcsolatban tájékoztatjuk a Tisztelt Felhasználót, hogy a KÖVÍZIG-ek forráshiányos működése miatt az értékeléshez felhasznált adatok túlnyomó része becsült, tájékoztató jellegű.
 
2011 augusztusában országos összesítésben a belvízrendszerek közötti vízforgalom mennyisége 121,95 millió m3 volt, amely 20,68 millió m3-rel (20 %-kal) haladta meg az előző havi mennyiséget. Az augusztus havi vízforgalom egy része a felszíni vízfolyásokból a belvízrendszereken átvezetett vízmennyiség volt.

A hónap folyamán három KÖVÍZIG területén fordult elő belvízelöntés. Országos összesítésben augusztusban (maximális kiterjedésben a hónap első két napján) a belvízelöntések területe 14080 ha volt.

 
A tározókban visszatartott víz mennyisége 2011 augusztusában országos összesítésben az egy hónappal korábbi értékhez képest 2,00 millió m3-rel (2 %-kal) csökkent.
 
  
2. ELŐREJELZÉS
 
Időjárás-előrejelzés
 
Az Országos Meteorológiai Szolgálat 2011. augusztus 25-én kiadott hosszú távú meteorológiai előrejelzése szerint a szeptember az átlagosnál melegebb és átlagosan csapadékos, az október az átlagosnál melegebb és csapadékosabb, a november az átlagosnál melegebb és átlagosan csapadékos lesz.
 
A havi középhőmérséklet és a havi csapadékösszeg országos átlagértékei az alábbi előrejelzett értékközökben várhatók (zárójelben a sokévi átlagokat tüntettük föl):
 
 
Hónap
Havi középhőmérséklet °C
Havi csapadékösszeg (mm)
szeptember
15,3 - 17,4 (15,6)
25 - 75 (52)
október
10,1 - 11,8 (10,3)
35 - 95 (47)
november
4,4 - 6,6 (4,2)
35 - 80 (53)
 
 
Az OMSZ 2011. szeptember 6-án kiadott középtávú előrejelzése szerint a következő 10 napon mérsékelten változékony nyárvégi időjárásra lehet számítani. A napi középhőmérséklet az időszak első felében várhatóan meghaladja az évszakos átlagot, annak ellenére, hogy a csütörtökön átvonuló hidegfront mögött átmeneti mérsékelt lehűlés valószínű. Ezt követően a hét végén és a jövő hét első napján fokozatosan melegedő idő várható, a napi maximumhőmérséklet a jövő hét elején sokfelé elérheti a 30°C-ot. A kedden érkező újabb hidegfront valószínűleg erős lehűlést okoz, de a napi középhőmérséklet az időszak végéig előreláthatólag nem csökken az évszakos átlag alá.
Az átvonuló hidegfrontokat záporok, zivatarok kísérik, de az ezekből lehulló csapadék mennyisége valószínűleg nem lesz jelentős (területi átlagban nem haladja meg a 10 mm/nap értéket), ugyanakkor a zivatargócokban lokálisan ennek többszöröse is előfordulhat.
 
 
A Gördülő Vízháztartási Mutató (GVM) 2011. szeptemberre előrejelzett értékei
 
A Gördülő Vízháztartási Mutató (GVM) 2011. augusztusi és 2010. augusztusi értékeiből számított arányszám országos átlaga 0,490. Ezek szerint 2011 augusztusában jóval szárazabb volt a vízháztartási helyzet, mint 2010 augusztusában.
 

Az szeptemberre előrejelzett GVM-értékek térképszerű feldolgozását a következő oldali ábrán mutatjuk be. Ennek tanúsága szerint 2011 szeptemberében az ország nagy részén, de különösen az Alföld és a Dunántúl középső és déli részéin szokatlanul száraz

 

vízháztartási helyzet valószínű. E térségekben átlagosan csapadékos szeptemberi időjárás esetén a GVM-értékek 0,4-0,6 között várhatók.

A GVM szeptemberre előrejelzett értékei - átlagosan csapadékos szeptemberi időjárás esetén - a legtöbb állomáson a sokévi átlag alattiak, néhány helyen (Siófok, Pécs és Szeged) megközelítik az eddig előfordult minimumot.

 
Belvíz- előrejelzés
 
A nagyon száraz idei augusztus miatt szeptember hónapban - a Kisalföld nyugati részének kivételével - belvízi elöntések kialakulásának csekély a valószínűsége.
 
 
A 2011. évi aszály előzetes értékelése
 
Az aszályindex (PAI) számításánál az augusztus az utolsóként figyelembe veendő hónap, így most be tudjuk mutatni az index 2011 évi értékeinek területi eloszlását.
 
Megállapítható, hogy az aszályindex értékei az ország északkeleti részének kivételével általában 4-8 közöttiek, ami enyhe és mérsékelt aszályt jelent, de néhány térségben pl.: a Balaton körül és az Alsó-Tisza vidékén 8 fölötti értékek vannak, amelyek a közepes erősségű aszály kategóriájába tartoznak. Az index idei legnagyobb értéke 10,63 0C/100 mm, ami Szegeden alakult ki, ez erős aszályt tükröz.
 

Az idei aszály viszonylag mérsékelt jellegében jelentős szerepe volt annak, hogy a kevés csapadék és a nagy hőség ellenére az átlagosnál jóval csapadékosabb tavalyi esztendő hatásaként a talajvíz szintje - a hidrológiai év kezdetétől számítva - a sokévi átlag körül, illetve annál magasabban helyezkedett el.